Congratulations to our Queensland athletes and coaches who represented the Junior Dolphins in Hawaii at the Junior Pan Pacs!
Finals Results Summary:
Athlete |
Result |
Record |
Jaclyn Barclay (St Peters Western, Richard Sleight) |
4th in the 100m Backstroke (A Final); 1:01.11 6th in the 200m Backstroke (A Final); 2:14.84 |
|
Hannah Casey (MCA, James Boyce) |
2nd in the 4x100m Freestyle Relay; 3:39.04 |
|
2nd in the 4x100m Medley; 3:50.51 |
||
4th in the 50m Freestyle (A Final); 25.79 |
||
11th in the 100m Freestyle (B Final); 55.83 |
||
Jesse Coleman (Bond, Chris Mooney) |
2nd in the 100m Butterfly (A Final); 52.23 |
|
2nd in the 4x100m Medley Relay; 3:36.96 |
||
2nd in the 4x100m Medley; 3:50.51 |
||
8th in the 200m Butterfly (A Final); 2:01.42 |
||
Joshua Collett (Bond, Chris Mooney) |
4th in the 50m Freestyle (A Final); 23.16 |
|
11th in the 200m IM (B Final); 2:03.76 |
||
Benjamin Goedemans (Acacia Bayside, Michael Lewandowski) |
6th in the 400m Freestyle (A Final); 3:55.62 |
|
7th in the 800m Freestyle; 8:13.16 |
||
Milla Jansen (Bond, Chris Mooney) |
1st in the 50m Freestyle (A Final); 25.19 |
|
2nd in the 100m Freestyle (A Final); 54.36 |
||
2nd in the 4 x 200m Freestyle Relay; 7:55.85 |
||
2nd in the 4x100m Freestyle Relay; 3:39.04 |
||
3rd in the 4x100m Medley Relay; 4:05.84 |
||
9th in the 200m Freestyle (B Final); 1:59.44 |
||
Tiana Kritzinger (Rackley, Damien Jones) |
3rd in the 1500m Freestyle; 16:26.63 |
|
5th in the 800m Freestyle; 8:43.91 |
||
7th in the 400m IM (A Final); 4:51.63 |
||
Mathew Magnussen (Chandler, David Proud) |
5th in the 100m Backstroke (A Final); 56.37 |
|
5th in the 200m Backstroke (A Final); 2:01.72 |
||
Sophie Martin (Somerville House, Tim Lane) |
5th in the 100m Breaststroke (A Final); 1:10.48 |
|
7th in the 200m IM (A Final); 2:19.05 |
||
Ike Martinez (Rackley, Tim Dilger) |
7th in the 200m Butterfly (A Final); 2:00.61 |
|
13th in the 800m Freestyle; 8:13.92 |
||
14th in the 100m Butterfly (B Final); 55.57 |
||
Anders McAlpine (Chandler, Tsuyoshi Kimura) |
1st in the 4 x 200m Freestyle Relay; 7:13.07 |
Junior Pan Pacs Record |
2nd in the 4x100m Freestyle Relay; 3:18.06 |
||
5th in the 200m Freestyle (A Final); 1:49.31 |
||
9th in the 400m Freestyle (B Final); 3:54.29 |
||
12th in the 100m Freestyle (B Final); 50.61 |
||
15th in the 800m Freestyle; 8:17.26 |
||
Jamie Perkins (St Peters Western, Richard Sleight) |
2nd in the 200m Freestyle (A Final); 1:57.34 2nd in the 4 x 200m Freestyle Relay; 7:55.85 2nd in the 400m Freestyle (A Final); 4:06.64 2nd in the 4x100m Freestyle Relay; 3:39.04 2nd in the 800m Freestyle; 8:30.44 |
|
Georgie Roper (Griffith Uni, Tom Fraser-Holmes) |
7th in the 1500m Freestyle; 16:46.71 |
|
8th in the 400m IM (A Final); 5:00.33 |
||
11th in the 400m Freestyle (B Final); 4:15.28 |
||
11th in the 800m Freestyle; 8:50.16 |
||
Flynn Southam (Bond, Chris Mooney) |
1st in the 100m Freestyle (A Final); 48.23 |
Junior Pan Pacs Record |
1st in the 200m Freestyle (A Final); 1:47.11 |
Junior Pan Pacs Record |
|
1st in the 4 x 200m Freestyle Relay; 7:13.07 |
Junior Pan Pacs Record |
|
1st in the 50m Freestyle (A Final); 22.36 |
||
2nd in the 4x100m Freestyle Relay; 3:18.06 |
||
2nd in the 4x100m Medley Relay; 3:36.96 |
||
Joshua Staples (St Peters Western, Dean Boxall) |
1st in the 400m Freestyle (A Final); 3:48.36 |
Junior Pan Pacs Record |
1st in the 4 x 200m Freestyle Relay; 7:13.07 |
Junior Pan Pacs Record |
|
1st in the 1500m Freestyle; 15:18.54 |
||
1st in the 800m Freestyle; 7:56.29 |
||
8th in the 400m IM (A Final); 4:29.97 |
||
Sally Vagg (Rocky City, Shane Kingston) |
8th in the 200m Butterfly (A Final); 2:14.85 |
|
16th in the 100m Butterfly (B Final); 1:01.50 |
||
Amelia Weber (St Peters Western, Richard Sleight) |
2nd in the 4 x 200m Freestyle Relay; 7:55.85 |
|
4th in the 200m Freestyle (A Final); 2:00.10 |
||
6th in the 400m Freestyle (A Final); 4:13.14 |
||
13th in the 1500m Freestyle; 17:05.60 |